Salı, 20 Ekim 2026
Billy Dee Williams
Oyuncu

Billy Dee Williams Kimdir? Biyografisi, filmleri ve dizileri

Doğum tarihi
6 Nisan 193789 yaşında
Doğum yeri
New York, New York, ABD
Burcu
Koç
  • 37film
  • 43dizi
  • 1959yılından beri
Biyografi

Billy Dee Williams kimdir?

William December "Billy Dee" Williams Jr., 6 Nisan 1937 tarihinde New York City, New York'ta dünyaya gelmiştir. Harlem'de büyüyen ve sanata olan yeteneğiyle dikkat çeken Williams, Ulusal Tasarım Akademisi'nde Güzel Sanatlar eğitimi almış yetenekli bir ressamdır. Oyunculuk kariyerine Broadway sahnelerinde başlayan aktör, sinemadaki ilk rolünü "The Last Angry Man" (1959) filminde üstlendi. Ancak onu Hollywood'un dikkat çeken isimlerinden biri yapan asıl proje, James Caan ile başrolü paylaştığı ve Chicago Bears oyuncusu Gale Sayers'ı canlandırdığı televizyon filmi "Brian's Song" (1971) oldu. Bu rolüyle Emmy adaylığı kazanan Williams, duygusal derinliği ve karizmasıyla eleştirmenlerden tam not aldı.

1970'lerde Diana Ross ile başrolü paylaştığı biyografik film "Lady Sings the Blues" (1972) ve "Mahogany" (1975) filmlerindeki performanslarıyla "siyah sinemanın Clark Gable'ı" olarak anılmaya başlandı ve döneminin en önemli romantik başrol oyuncularından biri oldu. Bu filmler, Afrika kökenli Amerikalı oyuncuların sinemada sadece yan rollerde değil, romantik başrollerde de yer alabileceğinin güçlü kanıtlarıydı.

Billy Dee Williams'ı dünya çapında ölümsüzleştiren rol ise, George Lucas'ın efsanevi uzay operası "Yıldız Savaşları" (Star Wars) evrenine girişiyle geldi. Serinin ikinci filmi "İmparator" (The Empire Strikes Back) (1980) ve devam filmi "Jedi'ın Dönüşü" (Return of the Jedi) (1983) filmlerinde canlandırdığı Lando Calrissian karakteri, serinin ilk büyük siyah karakteri olarak tarihe geçti. Bulut Şehri'nin yöneticisi, eski kaçakçı ve Han Solo'nun eski dostu olan Lando, Williams'ın karizmatik oyunculuğuyla serinin en sevilen karakterlerinden birine dönüştü.

Aktör, Tim Burton'ın yönettiği "Batman" (1989) filminde Gotham Bölge Savcısı Harvey Dent rolünü üstlendi. Orijinal planlamada karakterin ilerleyen filmlerde Two-Face'e (İki Yüz) dönüşmesi beklense de, stüdyo ve yönetmen değişiklikleri nedeniyle bu rol "Batman Daima" filminde Tommy Lee Jones'a gitti. Ancak Williams, yıllar sonra "The Lego Batman Movie"de (2017) Two-Face karakterini seslendirerek bu role sempatik bir dönüş yaptı.

Kariyerinin ilerleyen yıllarında "Dynasty", "General Hospital" gibi dizilerde ve çeşitli seslendirme projelerinde yer alan usta aktör, 2019 yapımı "Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi" (The Rise of Skywalker) filmiyle Lando Calrissian rolüne görkemli bir geri dönüş yaptı. Williams, oyunculuğunun yanı sıra ressam kimliğiyle de tanınmakta olup, eserleri dünya çapında çeşitli galerilerde sergilenmektedir.

Fragman.NET'te

Fragmanı yayında olan yapımları

2 yapım
Galeri

Billy Dee Williams fotoğrafları

8 afiş
Billy Dee Williams fotoğrafı 1 Billy Dee Williams fotoğrafı 2 Billy Dee Williams fotoğrafı 3 Billy Dee Williams fotoğrafı 4 Billy Dee Williams fotoğrafı 5 Billy Dee Williams fotoğrafı 6 Billy Dee Williams fotoğrafı 7 Billy Dee Williams fotoğrafı 8
Kariyer

Filmleri ve dizileri

Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü afişiFilm

Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü

1983 · Lando Calrissian
Yıldız Savaşları: İmparator’un Dönüşü afişiFilm

Yıldız Savaşları: İmparator’un Dönüşü

1980 · Lando Calrissian
Star Wars Detours afişiDizi

Star Wars Detours

Lando Calrissian (voice)
LEGO Star Wars: Rebuild the Galaxy - Pieces of the Past afişiDizi

LEGO Star Wars: Rebuild the Galaxy - Pieces of the Past

2025 · Landolorian (voice)
LEGO Star Wars: Rebuild the Galaxy afişiDizi

LEGO Star Wars: Rebuild the Galaxy

2024 · Landolorian (voice)
LEGO Star Wars Summer Vacation afişiFilm

LEGO Star Wars Summer Vacation

2022 · Lando Calrissian (voice)
And Just Like That… afişiDizi

And Just Like That…

2021 · Lawrence Todd
LEGO Star Wars Holiday Special afişiFilm

LEGO Star Wars Holiday Special

2020 · Lando Calrissian (voice)
Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi afişiFilm

Star Wars: Skywalker'ın Yükselişi

2019 · Lando Calrissian
Scooby-Doo! ve Bil Bakalım Kim? afişiDizi

Scooby-Doo! ve Bil Bakalım Kim?

2019 · Billy Dee Williams (voice)
Lego Batman Filmi afişiFilm

Lego Batman Filmi

2017 · Two-Face (voice)
İlk Aşk, İlk Dans afişiFilm

İlk Aşk, İlk Dans

2017 · Tito
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures afişiDizi

LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures

2016 · Lando Calrissian (voice)
LEGO Star Wars: The Resistance Rises afişiDizi

LEGO Star Wars: The Resistance Rises

2016 · Lando Calrissian (voice)
LEGO Star Wars: Droid Tales afişiDizi

LEGO Star Wars: Droid Tales

2015 · Lando Calrissian (voice)
Star Wars Rebels: Lothal Kuşatması afişiFilm

Star Wars Rebels: Lothal Kuşatması

2015 · Lando Calrissian (voice)
Lego Filmi afişiFilm

Lego Filmi

2014 · Lando (voice)
Star Wars Rebels afişiDizi

Star Wars Rebels

2014 · Lando Calrissian (voice)
LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles afişiDizi

LEGO Star Wars: The Yoda Chronicles

2013 · Lindo Calrissian (voice)
Key & Peele afişiDizi

Key & Peele

2012 · Billy Dee Williams
The High Fructose Adventures of Annoying Orange afişiDizi

The High Fructose Adventures of Annoying Orange

2012 · Sensei Carrot / Cucumber Referee (voice)
Robot Chicken: Star Wars Episode III afişiFilm

Robot Chicken: Star Wars Episode III

2010 · Lando Calrissian / Teacher (voice)
Barry Munday afişiFilm

Barry Munday

2010 · Lonnie Green
Glee afişiDizi

Glee

2009 · Andy Collins
White Collar afişiDizi

White Collar

2009 · Ford / Bradford Toman
Fanboys afişiFilm

Fanboys

2009 · Judge Reinhold
Titan Maximum afişiDizi

Titan Maximum

2009 · Adm. Bitchface (voice)
Diary of a Single Mom afişiFilm

Diary of a Single Mom

2009 · Uncle Bo
Robot Chicken: Star Wars Episode II afişiFilm

Robot Chicken: Star Wars Episode II

2008 · Lando Calrissian / Man (voice)
Private Practice afişiDizi

Private Practice

2007 · Henry
General Hospital: Night Shift afişiDizi

General Hospital: Night Shift

2007
Snoop Dogg's Hood of Horror afişiFilm

Snoop Dogg's Hood of Horror

2006 · Pastor Charlie
Robot Chicken afişiDizi

Robot Chicken

2005 · Billy Dee Williams / Fudge Turnover (voice)
Mind of Mencia afişiDizi

Mind of Mencia

2005
Lost afişiDizi

Lost

2004 · Billy Dee Williams
NCIS afişiDizi

NCIS

2003 · Leroy Jethro Moore
Epoch: Evolution afişiFilm

Epoch: Evolution

2003 · Ferguson
Half & Half afişiDizi

Half & Half

2002 · Otis 'Omar Funk' Wright
Street Time afişiDizi

Street Time

2002 · Charles White
Çılgın Kahraman afişiFilm

Çılgın Kahraman

2002 · Gen. Warren Boutwell
Scrubs afişiDizi

Scrubs

2001 · Billy Dee Williams
18 Wheels of Justice afişiDizi

18 Wheels of Justice

2000 · Burton Hardesty
Kazanova afişiFilm

Kazanova

2000 · Lester
That '70s Show afişiDizi

That '70s Show

1998 · Pastor Dan
The Hughleys afişiDizi

The Hughleys

1998 · Jerry Rose
Mask of Death afişiFilm

Mask of Death

1996 · Agent Jeffries
Lonesome Dove: The Series afişiDizi

Lonesome Dove: The Series

1994
Martin afişiDizi

Martin

1992 · Billy Dee Williams
The Jacksons: An American Dream afişiDizi

The Jacksons: An American Dream

1992 · Berry Gordy
Driving Me Crazy afişiFilm

Driving Me Crazy

1991 · Max
In Living Color afişiDizi

In Living Color

1990
Dangerous Passion afişiFilm

Dangerous Passion

1990 · Lou
Secret Agent 00 Soul afişiFilm

Secret Agent 00 Soul

1990 · Secret Agent Zero
Batman afişiFilm

Batman

1989 · Harvey Dent
A Different World afişiDizi

A Different World

1987 · Langston Paige
Wiseguy afişiDizi

Wiseguy

1987
Number One with a Bullet afişiFilm

Number One with a Bullet

1987 · Det. Hazeltine
Courage afişiFilm

Courage

1986 · Bobby Jay
Kuzey ve Güney afişiDizi

Kuzey ve Güney

1985 · Francis Cardozo
Ateş Şehri afişiFilm

Ateş Şehri

1984 · Al Wheeler
Chiefs afişiDizi

Chiefs

1983 · Tyler Watts
Dynasty afişiDizi

Dynasty

1981 · Brady Lloyd
Gece Şahini afişiFilm

Gece Şahini

1981 · Matthew Fox
SP FX: The Empire Strikes Back afişiFilm

SP FX: The Empire Strikes Back

1980 · Lando Calrissian (archive footage)
The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings afişiFilm

The Bingo Long Traveling All-Stars & Motor Kings

1976 · Bingo
The Jeffersons afişiDizi

The Jeffersons

1975
Mahogany afişiFilm

Mahogany

1975 · Brian
Carter's Army afişiFilm

Carter's Army

1975 · Pvt. Lewis
Konuşma afişiFilm

Konuşma

1974 · Man in Yellow Hat (uncredited)
Lady Sings the Blues afişiFilm

Lady Sings the Blues

1972 · Louis McKay
The Glass House afişiFilm

The Glass House

1972 · Lennox
Sessiz Çığlık afişiFilm

Sessiz Çığlık

1971 · Gale Sayers
Taşralılar afişiFilm

Taşralılar

1970 · Clifford Robinson, Lost & Found Clerk
The New People afişiDizi

The New People

1969
The Mod Squad afişiDizi

The Mod Squad

1968
Coronet Blue afişiDizi

Coronet Blue

1967 · The Second Technician
Mission: Impossible afişiDizi

Mission: Impossible

1966 · Hank Benton
The F.B.I. afişiDizi

The F.B.I.

1965 · Edward Tobin
The Defenders afişiDizi

The Defenders

1961 · Private Austin George
The Last Angry Man afişiFilm

The Last Angry Man

1959 · Josh Quincy
Kadro arkadaşları

Birlikte rol aldığı isimler